Po zbiorze pierwszego pokosu należy podać roślinom azot i potas. Warto jednak znać odpowiednie dawki, które są zależne od warunków siedliskowych.
Do najdokładniejszych metod należy analityczne określanie właściwości mineralnych w glebie. Można to jednak zrobić również dzięki roślinom wskaźnikowym: ich brak lub aktywność mogą świadczyć o występowaniu w glebie określonych składników pokarmowych. Dzięki temu możliwy jest skuteczny dobór nawozów oraz odpowiednich dawek. Należy tutaj jednak pamiętać o przyswajalności nawozów, która przedstawia się następującą:
Ważne jest wapnowanie i nawożenie innymi nawozami i mikroelementami, co może nieco podwyższyć skuteczność nawożenia azotem. Warto zauważyć, że do wytworzenia około 5 ton plonu na hektar ziemi roślinność łąkowa potrzebuje:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Kolejną niezwykle ważną kwestią jest uregulowanie odczynu gleby. Najlepiej, kiedy jest to odczyn kwaśny – trawy go uwielbiają. Dzięki temu nie będzie występowało zjawisko “głodnych łąk”, pobierających spore ilości nawozu jednak niewzrastających w odpowiednim tempie. Kwaśny rodzaj gleb to dobre warunki dla:
Jednak łąki cenią sobie także odczyn obojętny, a w szczególności:
Oprócz tych wymienionych powyżej również roślinom motylkowym sprzyja obojętna gleba. Niski odczyn poniżej 5,5 pH to brak odpowiednich reakcji chemicznych. Wówczas nie występuje symbioza z bakteriami brodawkowymi, przez co azot nie może się związać z powietrzem. Najwyższe plony uzyskuje się z łąk o pH 5,5 – 7,0. Większość z nich rośnie jednak na glebach o pH sięgającym poniżej 5,5.
Potas powinien być podawany glebom bardzo precyzyjnie. Najlepiej opierać się na wynikach badań chemicznych, które dokładnie wskażą niezbędną ilość nawozu. Możliwe jest wtedy zachowanie bezpiecznej dla zwierząt zawartości K20 w suchej masie paszy. Wartość ta oscyluje w granicach 1,7 procent. Nadmiar tego składnika może powodować u zwierząt tężyczkę pastwiskową. Wszystko za sprawą szybkiego pobierania potasu przez rośliny nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne.
Warto pamiętać, że ilość nawożonego potasu zależy od rodzaju łąki i gleby. Inne zasady obowiązują na glebach organicznych, a inne na glebach mineralnych. Większe potrzeby nawożenia potasem występują na glebie organicznej oraz w przypadku występowania dużej ilości roślin motylkowych. W przypadku łąki zaleca się stosowanie dwóch dawek: wiosennej i po pierwszym lub drugim pokosie. Interesuje nas głównie pierwszy pokos, w którym dawka powinna wahać się między 50-60 kilogramów K20 na hektar. Masz do czynienia ze słabszą zasobnością gleb przy jednocześnie intensywniejszym zbiorze łąk? Wtedy dawkę należy podzielić na trzy części, żadna z nich nie może jednak przekraczać 50 kilogramów K20 na hektar.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Azot jest nawozem uwielbianym przez takie trawy jak:
Należy jednak dostosować dawki do potrzeb runi i warunków środowiska. Nawóz ten ma bowiem krótkotrwałe działanie, mimo że jest to najbardziej plonotwórcza substancja chemiczna. Mniejsze, lecz częstsze dawki zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu oraz wypłukiwaniu się azotu do środowiska. Tym sposobem na łąkach zlokalizowanych na glebach mineralnych, gdzie wilgotność utrzymuje się na wysokim poziomie, a zbiór siana oscyluje w granicach 6/8 ton na hektar – dawka powinna wynosić 100-120 kilogramów na hektar. Kiedy liczba pokosów jest wyższa, następne dawki dzielone są na 50-30-20 procent tego wyniku.
Azot powinien być podawany również na glebach o gorszym uwilgotnieniu. Należy wtedy pamiętać o zmniejszeniu dawki do 60-80 kilogramów azotu na hektar. Kiedy opady deszczu nie występują, wspomniane wyżej maksymalne 80 kilogramów azotu, jest wystarczające. W takiej sytuacji dalsze nawożenie nie jest konieczne.
W przypadku gleb organicznych o dużej mineralizacji i wilgotności, gdzie wydajność siana jest podobna, jak na glebach mineralnych, nawóz powinien być podany w ilości 60-80 kilogramów na hektar. Wolniejsza mineralizacja skutkuje zwiększeniem tej liczby o około 20 kilogramów, oczywiście z zachowaniem proporcji podziału, która wynosi 60-40 procent.
Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik