Grzejnik łazienkowy – jeden przedmiot, wiele funkcji

Ogrzewanie
Grzejnik łazienkowy – jeden przedmiot, wiele funkcji
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Szerokie zastosowanie grzejnika łazienkowego

Łazienka to w dzisiejszych czasach nie tylko pomieszczenie sanitarne, ale także prywatny azyl każdego domownika, w którym można zrelaksować się, urządzić sobie domowe SPA i odpocząć biorąc długą, przyjemną kąpiel z dodatkiem ulubionych produktów pielęgnacyjnych. Taki rytuał pozwala złapać oddech po ciężkim dniu w pracy i zapomnieć na chwilę o zmartwieniach. Warto w związku z tym odpowiednio zaaranżować łazienkę zwracając uwagę na każdy, nawet z pozoru nieistotny element. Jednym z najbardziej niedocenionych komponentów każdej łazienki jest grzejnik łazienkowy, który spełnia wiele funkcji. Urządzenie to nie tylko odpowiada za ogrzewanie całego pomieszczenia, ale może również stanowić niezwykle stylową dekorację wnętrza. Sprzęty użytkowe bowiem przestają być czymś, co musi być zakryte i niewidoczne, a stają się gustownym gadżetem i ozdobą, którą warto eksponować. Ponadto, ten element wyposażenia łazienki pełni funkcję suszarki, doskonale sprawdzając się do suszenia bielizny, ręczników i niewielkich elementów odzieży. Jest to przydatne szczególnie dla osób, którym wyjątkowo zależy na czasie i chcą, by ich ubrania wysychały w błyskawicznym tempie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru grzejnika?

Wybór grzejnika łazienkowego wbrew pozorom nie jest zbyt łatwy, aczkolwiek powinien być bardzo dobrze przemyślany. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów i modelów urządzeń grzewczych o różnym kształcie i kolorze, co zdecydowanie nie ułatwia klientom podjęcia decyzji dotyczącej zakupu. Jak zatem wybrać odpowiedni grzejnik łazienkowy i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Najistotniejszą kwestią, wpływającą na prawidłowy dobór produktu jest jego jakość. Należy wybrać ten, który został wykonany z najwyższej klasy stali, miedzi i aluminium. Ponadto, grzejnik łazienkowy – w przeciwieństwie do tych zamontowanych w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu – ma stały kontakt z wodą i wilgotnym powietrzem. W związku z powyższym, należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. To właśnie wierzchnie powłoki odgrywają tutaj największą rolę, ponieważ są to zupełnie inne wykończenia niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. Powłoki te – w zależności od preferencji – mogą być chromowane, lakierowane i metalizowane lub satynowane.

Następnie należy zastanowić się nad wizualną stroną tego elementu wyposażenia łazienki. Warto pamiętać, że grzejnik łazienkowy powinien pasować do pozostałych komponentów znajdujących się w pomieszczeniu, a także jego ogólnego wystroju. Na początek warto wybrać jego kształt oraz wielkość. Na rynku istnieje wiele modeli, jednak najpopularniejszy z nich to tradycyjny kaloryfer o budowie drabinkowej, który składa się z pionowych kolektorów połączonych szeregiem rurek. Takie produkty są niezwykle łatwe w montażu, a jednocześnie bardzo funkcjonalne, ponieważ pozwalają na łatwe i szybkie rozwieszenie i wysuszenie bielizny, czy ręczników. Wielkość grzejnika powinna być natomiast dostosowana do powierzchni całego pomieszczenia.

W dalszej kolejności można wybrać kolor produktu, który również jest bardzo istotny i może nadać wnętrzu oryginalności i stylu. Producenci oferują szeroką paletę barw, a na zamówienie mogą pomalować go na dowolny, wskazany przez klienta kolor. Najczęściej wybieranym przez właścicieli mieszkań kolorem jest biały, ponieważ jest to barwa uniwersalna i pasuje do większości pomieszczeń.

Niezwykle istotną kwestią przy wyborze grzejnika łazienkowego jest sposób jego zasilania. Klient ma w tej sytuacji do wyboru następujące opcje: pierwsza z nich to kaloryfer zasilany z instalacji centralnego ogrzewania – tak zwany grzejnik wodny. Druga natomiast to urządzenie grzewcze elektryczne, zasilane grzałką elektryczną. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są również sprzęty do ogrzewania pomieszczeń wodno-elektryczne, które podczas sezonu grzewczego zasilane sa z instalacji, natomiast po sezonie – grzałką elektryczną. Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ogrzewania łazienki również poza sezonem grzewczym.

Warto również zwrócić szczególną uwagę na dobór mocy danego urządzenia. W przypadku łazienki, moc ta jest mniejsza, ponieważ mają one mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Moc kaloryfera jest zawsze podawana przez producenta i należy dostosować ją do konkretnych parametrów urządzenia. Moc powinna być dopasowana między innymi do wielkości danego pomieszczenia sanitarnego. 

Odpowiedni wybór grzejnika łazienkowego kluczem do sukcesu

Warto poświęcić dłuższą chwilę na odpowiedni dobór grzejnika do swojej łazienki, ponieważ wbrew pozorom jest to bardzo istotne urządzenie, które posiada wiele ważnych funkcji. Dobrze dobrany kaloryfer zapewni doskonałe ogrzewanie pomieszczenia będąc jednocześnie gustowną ozdobą podkreślającą charakter łazienki. Po przeanalizowaniu wszystkich powyższych kryteriów związanych z wyborem odpowiedniego elementu wyposażenia łazienki, nie pozostaje już nic innego jak udane zakupy i radość z tego niezwykle funkcjonalnego produktu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*