Nożyce akumulatorowe – do jakich prac się przydadzą?

Nożyce akumulatorowe – do jakich prac się przydadzą?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy posiadacz ogrodu wie, jak ważny jest sprzęt, którym się posługuje. Musi być solidny, praktyczny, niezawodny, a także przeznaczony do przewidzianych przez nas zadań. 

Dodatkowym i niezaprzeczalnym atutem jest także skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie danej czynności. Jeśli nie mamy dużej szopy do przechowywania, warto pomyśleć o urządzeniach, które są wielofunkcyjne. Jednym z takich właśnie sprzętów są nożyce akumulatorowe. Kiedy możemy ich używać oraz czy warto mieć je w swoim składziku?

Nożyce akumulatorowe – gdzie je wykorzystasz?

Nożyce niezależnie od tego, czy jest to model akumulatorowy, spalinowy czy manualny, zazwyczaj używane są do pielęgnacji żywopłotów, które zaraz obok trawników pełnią funkcję reprezentacyjną naszych ogrodów. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Zwłaszcza nożyce akumulatorowe polecane są do pielęgnacji drzew i krzewów, a konkretnie do ich wiosennego bądź jesiennego przycinania. Przydają się w szczególności przy różnego rodzaju krzewach ozdobnych. Są wręcz idealnym sprzętem, który pozwala nam na tworzenie fantazyjnych kształtów z naszych roślin. Będą niezastąpioną pomocą przy wycinaniu kul, spiral bądź innych form sztuki ogrodowej. Co więcej, wiosenne przycinanie drzewek i krzewów nożycami pobudzi je do wzrostu i tworzenia nowych pędów, a także wzmocni ich kwitnienie. Najlepiej sprawdzą się w niewielkich przydomowych ogrodach i na użytek Kowalskiego – przeciętnego ogrodnika.

Zalety nożyc akumulatorowych

Nożyce akumulatorowe to przydatny sprzęt ogrodowy, który posiada wiele zastosowań i łączy w sobie cechy zarówno ręcznych, jak i spalinowych odpowiedników. Ich niezaprzeczalną zaletą jest stosunkowo niewielki rozmiar, a także mała waga. Dzięki temu właściwie każdy może nimi pracować. Ponadto wpływa to na łatwość pracy, nawet jeśli trwa ona dłużej niż kilka minut. Są wydajne i komfortowe. Sprawdzą się nie tylko w domu czy ogrodzie, ale również na działce za miastem, gdzie możemy je bez problemu przewieźć. Co więcej, specjalne modele wyposażone w wysięgniki pozwalają na dotarcie do wyższych partii roślin bez użycia drabiny oraz w inne trudno dostępne miejsca. W porównaniu z ich sieciowym odpowiednikiem nie musimy szukać zasilania oraz martwić się, czy wystarczy nam przewodu. Odpada również troska o ewentualne przecięcie przewodu podczas chwili nieuwagi. Możemy zabrać je nawet w najodleglejszy zakątek ogrodu czy sadu i nadal komfortowo wykonywać swoją pracę. Ich głośność podczas pracy jest porównywalna do elektrycznych modeli, w odróżnieniu od ich hałaśliwych spalinowych odpowiedników.

Jest to również sprzęt prosty w obsłudze, więc osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z takim bądź podobnym urządzeniem, bez problemu poradzą sobie z ich obsługą.

Większość modeli wyposażona jest w baterie litowo-jonowe, które pozwalają na pracę na wysokich obrotach przez ok. 40–60 minut, po tym czasie ich wydajność spada aż do całkowitego wyczerpania. Samo ładowanie baterii trwa zazwyczaj od około godziny do maksymalnie trzech.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kiedy decydujemy się na zakup nożyc akumulatorowych, musimy zwrócić uwagę na długość ostrza, wagę, grubość cięcia, moc, rodzaj i czas pracy baterii, a także dodatkowe wyposażenie. Ważne jest również, by posiadały w komplecie ładowarkę i akumulator, gdyż zdarza się, że trzeba je osobno dokupić.

Zdjęcie główne: Jared Muller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*