Chłodzenie, jak i ogrzewanie domu pochłaniają lwią część domowego zużycia energii. Jednym z bardziej ekonomicznych sposobów na wyjście z tej sytuacji jest wybór pompy ciepła. Pompa ciepła pracuje jak klimatyzator w cieplejszej porze roku, zapewniając jednak komfort przez cały rok, bowiem wykonuje znacznie wydajniejszą pracę – zarówno chłodzi, jak i ogrzewa dom.
Jak sama nazwa wskazuje, pompa ciepła przekazuje lub pompuje ciepło z jednego miejsca w drugie. Wytwarza ciepło z powietrza zewnętrznego, nawet jeśli temperatura spada do zera stopni, co sprawia, że jest jedną z najbardziej efektywnych opcji ogrzewania.
Jak wspomniano powyżej, jedną z największych zalet pompy ciepła jest to, że latem staje się klimatyzatorem. Zasada działania jest taka sama, ale zamiast tego zbiera ciepło z wnętrza domu i przenosi je na zewnątrz.
Pompa ciepła nie wymaga żadnej energii, aby samodzielnie ochłodzić lub ogrzać powietrze. Jest bardziej energooszczędna w porównaniu do konwencjonalnych metod ogrzewania. Ogólnie mówiąc, pompa ciepła może generować od trzech do pięciu kilowatów ciepła na każdą jednostkę zużywanej energii. Ponieważ pompa ciepła nie spala paliwa kopalnego podczas wytwarzania ciepła, generuje o wiele mniej emisji gazów cieplarnianych niż w przypadku konwencjonalnego pieca. Dodatkowo pompa ciepła całkowicie eliminuje potencjalne źródło tlenku węgla w domu.
Wydajność pomp ciepła często wiąże się z czynnikami klimatycznymi, takimi jak temperatura i wilgotność. Urządzenia wyprodukowane i przetestowane w warunkach znacznie różniących się od warunków panujących w Polsce nie będą działać tak dobrze. Projekt i wydajność muszą być optymalizowane przez warunki klimatyczne. W przeciwnym razie słaba wydajność i wyższe niż oczekiwano koszty eksploatacji doprowadzą do niezadowolenia klientów.
Dwa najpopularniejsze typy pomp ciepła to gruntowa pompa ciepła i powietrzna pompa ciepła. Jeśli używasz energii elektrycznej do ogrzewania domu, pompa ciepła może zmniejszyć ilość zużytej energii elektrycznej o co najmniej 30%. Dodatkowo, zauważyć oszczędności w domowym budżecie również lecie, ponieważ pompa ciepła działa lepiej niż większość klimatyzatorów, co powoduje mniejsze zużycie energii i zwiększa komfort chłodzenia. Przed podjęciem decyzji o rodzaju pompy ciepła należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii:
Czy twój ogród nadaje się do zamontowania pętli uziemienia? Nie musi być ogromny, ale grunt w ogrodzie musi być odpowiedni do wykopania wystarczająco głębokiego odwiertu.
Czy Twój dom jest odpowiednio wyizolowany? Aby system ogrzewania był skuteczny, ważne jest, aby twój dom był dobrze wyizolowany. Gruntowa źródłowa pompa ciepła zapewnia najlepszą wydajność przy wytwarzaniu ciepła w niższej temperaturze niż tradycyjne kotły.
Jaki jest twój preferowany system ogrzewania? Układ ogrzewania podłogowego lub ogrzewania powietrznego zapewni najwyższą wydajność i energooszczędność w połączeniu z gruntową pompą ciepła.