Materiał Partnera
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Właściciele prywatnych podwórek zazwyczaj pamiętają o tym, że warto je podświetlić w różnych miejscach. Kupują więc oni lampy ścienne na elewację, lampki słoneczne rozjaśniające ścieżkę czy reflektorki, które podkreślą piękny wygląd roślin. Jednak równie ważnym elementem jest prawidłowe oświetlenie bramy wjazdowej.
Jak je wykonać? Jakiego typu produkty wybrać? O czym nie można zapomnieć wykonując tego typu instalacje? Czy dobre oświetlenie wjazdu na posesję to skomplikowana sprawa? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na te i inne pytania: poniższy artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Wjazdy na podwórko bardzo często są wyłożone brukową kostką lub jej podobnymi produktami. Co zrobić, by rozjaśnić miejsce z tego materiału? Nie ma chyba nic lepszego niż lampy zewnętrzne najazdowe. Takie oświetlenie podjazdu jest co prawda nieco kłopotliwe w montażu – zaleca się, by wykonał je specjalista. Jednak, gdy zobaczymy efekt końcowy, na pewno nie pożałujemy. Światełka tego typu nie dość, że oświetlają całą przestrzeń bardzo równomiernie, ale też są wysoko odporne na działanie czynników pogodowych (deszcz, wiatr czy słońce) i mechanicznych (najazd, uderzenia etc.). Kupując te produkty sprawdźmy tylko ich klasę szczelności. Najlepsza będzie ta oznaczona jako IP65, która gwarantuje najwyższą wytrzymałość.
Sprawa z nią jest bardzo łatwa, zwłaszcza jeśli chodzi o zasilanie. Nie musimy tu bowiem ciągnąć żadnych kabli czy martwić się o to, by pamiętać o jakimś specjalnym ładowaniu akumulatorów. Oświetlenie solarne bramy wjazdowej wystarczy zamontować na słupkach przy bramie lub też umieścić na ziemi w okolicy bramowej. Może mieć ono formę małych słupków, stylowych latarni, ale też na przykład pięknych, białych kul, które zmieniają kolory w zależności od ustawień, jakie wybierzemy. Więcej opcji znajdziesz na https://ardant.pl/zewnetrzne/lampy-na-elewacje-domu/. Wybór modeli jest przeogromny, dlatego łatwo będzie znaleźć dokładnie to, co najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Gdy chcemy, by nasza brama wjazdowa była maksymalnie dobrze widoczna, warto postawić na reflektory określane często także jako naświetlacze. Wiele z nich to podświetlenie bramy z czujnikiem ruchu. Decydując się na takie wyjście w chwili, w której lampka wykryje podjazd samochodu, światło automatycznie się zapali. Zgaśnie ono dopiero wtedy, gdy czujnik nie będzie już diagnozował ruchu. Z racji tej wygody bardzo wiele osób decyduje się na właśnie takie oświetlenie nad bramą. Jeśli dobrze poszukamy, w tej grupie znajdziemy również modele solarne, a więc działające niezależnie od instalacji elektrycznej na posesji.
Marzysz o pięknie oświetlonym podjeździe do domu lub bajkowym ogrodzie czy tarasie? Aby uzyskać efekt komfortowego, ale i atrakcyjnego podwórza należy zainteresować się produktami takimi jak lampy najazdowe. Te oprawy zewnętrzne są praktyczne, przez swoje właściwości wpuszczania ich w podłoże.
Lampy zewnętrzne najazdowe LED charakteryzują się tym, że są montowane bezpośrednio w podłoże, stąd też wywodzi się ich nazwa. Jedną z ról jaką muszą spełniać jest oświetlanie obszaru od spodu. Najlepiej sprawdzają się na chodnikach do domu, w ogrodzie bądź na podjeździe do garażu. Dodatkowo, przez swoje niewielkie rozmiary, mogą zostać umieszczone nawet w trudnym gruncie. Jednakże wybierając taką lampę musimy mieć stuprocentową pewność, że oprawa nie zniszczy się pod naciskiem koła samochodu bądź warunków atmosferycznych. Zatem po czym poznać, że mamy solidny produkt do dyspozycji?
Zewnętrzne oprawy wpuszczane w podłoże mają nie tylko funkcję praktyczną w postaci nawigacji świetlnej do domu, tarasu czy ogrodu, ale również dekoracyjną, dzięki której oświetlając kwiaty i drzewa można wydobyć niepowtarzalny klimat wokół domu. Chcąc cieszyć oko tym fantastycznym widokiem, trzeba zainwestować w solidne lampy najazdowe.
Montaż tych lamp nie jest stosunkowo trudny i czasochłonny, jednak widoki po zmroku codziennie będą rekompensatą za pracę. Co zatem potrzebujemy?
Do ogrodu:
Do podłączeń elektrycznych:
Pierwsze co należy zrobić jest wykopanie miejsc, w których będą punkty świetlne. Ważne jest oznaczenie tychże miejsc w czytelny i widoczny dla nas sposób. Jeśli planujemy oświetlenie najazdowe w kostce brukowej, należy rozebrać cały pas. Dobrym pomysłem jej użycie stalowej rury pod brukiem, pomoże to w przeciągnięciu przewodów. Warto wiedzieć, że przewody powinny być umieszczone nie płycej niż 50 cm pod gruntem.
Przed rozprowadzeniem instalacji warto dobrać odpowiedni kabel wytrzymały na obciążenie i spadki napięcia na długich odcinkach. Jeśli jednak mamy już dobrane okablowanie, należy je zainstalować w podłożu.
Jak podłączyć lampę najazdową? Montaż oprawy wpuszczanej w ziemie wymaga wyjątkowej staranności przy montażu, bowiem musi zostać zachowana stuprocentowa szczelność.
Uwaga! Jeśli nie czujemy się na siłach, nie jesteśmy pewni bezpieczeństwa jak i naszych umiejętności, lepiej zatrudnić specjalistę od tego rodzaju montaży.
Idealnym dopełnieniem do bajecznego tarasu czy podjazdu będą lampy zewnętrzne stojące w postaci słupków jak i latarni.