Sprawdź, kiedy i jak siać trawę

Trawniki
Sprawdź, kiedy i jak siać trawę
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zadbany trawnik wokół domu jest marzeniem każdego ogrodnika. Zielona, soczysta trawa jest idealnym tłem dla innych roślin znajdujących się w ogrodzie. Aby trawnik stał się ozdobą ogrodu, niezbędne jest jego prawidłowe założenie i właściwa pielęgnacja.

Zakładanie trawnika krok po kroku

1. Wybór odpowiednich nasion

W sklepach można znaleźć różne gatunki traw. Dlatego wybierając trawę do własnego ogrodu, należy zwrócić uwagę na warunki uprawne oraz przeznaczenie trawnika. Jeśli trawnik będzie intensywnie użytkowany, to warto wybrać trawę sportową. Jeśli trawnik będzie pełnił funkcję reprezentatywną, to warto wybrać trawę parkową. Niektóre mieszanki traw mają dodatek nasion małych kwiatów – trawnik swoim wyglądem przypomina ukwieconą łąkę.

Jeśli przeznaczanie trawy w ogrodzie nie jest dokładnie znane, to warto wybrać nasiona uniwersalne, czyli mieszankę najsilniejszych gatunków traw. Takie mieszanki są najlepszym rozwiązaniem dla gleb średnio żyznych.

nasiona na dłoni
Photo by Hans Braxmeier from Pixabay.com

2. Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża jest pierwszym i najważniejszym etapem zakładania trawnika. W skład tego etapu wchodzą czynności:

  • oczyszczenie gleby z kamieni, gruzu oraz innych zanieczyszczeń,
  • sprawdzenie odczynu pH gleby – trawy najlepiej rosną w glebie o odczynie 5,5 do 7,0,
  • przekopanie gleby na głębokość 15-25 cm. Najlepiej jest to zrobić przy pomocy glebogryzarki.

a) Usunięcie wszystkich chwastów. Jeśli w glebie było dużo chwastów, to ich siewki pozostają tam na długo. Dlatego warto odczekać 2-3 tygodnie i ponowienie odchwaścić glebę przed przystąpieniem do kolejnych prac. Do ponownego odchwaszczenia można użyć preparatów chemicznych typu Roundup, które są silnie trujące i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

b) Rozdrobnienie grudek ziemi.

c) Wyrównanie terenu. Jeśli jest potrzeba to zmiana poziomu pH gleby.

d) Utwardzenie terenu – najlepiej jest to zrobić za pomocą ciężkiego wałka lub beczki. Utwardzenie terenu najlepiej jest przeprowadzić po deszczu.

ogrodnik przygotowuje trawnik do zasiania
Photo by jacqueline macou from Pixabay.com

3. Wysiew trawy

Trawa powinna być wysiewana w odpowiednim terminie, czyli:

  • jesień (od połowy sierpnia do października),
  • wiosna (od połowy kwietnia do połowy czerwca).

Wysiewaną wiosenną trawę należy przykryć agrowłókniną – jej nasiona są narażone na przymrozki. Dlatego warto wysiewać trawę po zimnych ogrodnikach, czyli po 15-tym maja.

Przed wysiewem trawy należy sprawdzić pogodę długoterminową, ponieważ najgorsze są intensywne opady atmosferyczne. Zbyt intensywne opady wypłukują nasiona i powodują ich sklejanie. Takie „kępki” nasion należy usunąć z trawnika, ponieważ powoduje to choroby grzybowe trawy.

>> Przeczytaj także: Trawnik z rolki – ile to kosztuje?

 Zasady wysiewania nasion trawy

Nasiona przed wysiewem należy delikatnie zmieszać z piaskiem. Dzięki temu wysiew jest równomierny. Trawę należy wysiewać ręcznie lub mechanicznie, rozrzucając ją na krzyż (nasiona należy podzielić na 2 części) – ilość nasion na m2 powinna być zgodna z zaleceniem producenta.

  1. Wysiane nasiona należy zagrabić na głębokość maksymalnie 3 cm.
  2. Walcownie wysianych nasion.
  3. Trawnik należy podlać słabym strumieniem wody.
  4. Trawę należy podlewać systematycznie przez dwa tygodnie.
  5. Po kilku tygodniach trawnik należy nawieźć nawozem wieloskładnikowym.
  6. Pierwsze koszenie powinno odbyć się, gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm.

Istotne wskazówki

W pierwszym roku po wysianiu trawy mogą pojawić się chwasty – nie należy się tym jednak przejmować. Chwasty wyrosły z nasion, które zostały w ziemi i podczas regularnego koszenia znikną. Jeśli na trawie pojawi się mech, to znaczy, że gleba jest za kwaśna.

Alternatywą dla wysiewania nasion, jest trawa z rolki. Cena takiego trawnika jest wyższa, lecz piękny trawnik można mieć już w kilka dni bez dużych nakładów pracy.

>> Zobacz też: Trawnik po zimie. Dlaczego trawa żółknie?

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*