Wiosenne przesadzanie kwiatów – o czym pamiętać?

Rośliny ogrodowe
Wiosenne przesadzanie kwiatów – o czym pamiętać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zanim zaczniesz przesadzać swoje kwiaty doniczkowe, dobrze zaplanuj to przedsięwzięcie. Sprawdź, jakimi zasadami się kierować, by przesadzanie wyszło roślinom na dobre.

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny?

Najlepszym terminem do przesadzania większości roślin doniczkowych jest wiosna. Wyjątek stanowią nowo zakupione rośliny – je powinniśmy przesadzić od razu po nabyciu, niezależnie od pory roku. Rośliny sprzedawane są w doniczkach wypełnionych torfem, bez warstwy drenażowej i bardzo łatwo o ich przelanie. Dodatkowo podczas przesadzania mamy sposobność przyjrzenia się korzeniom rośliny i po stwierdzeniu ewentualnych problemów możemy od razu wdrożyć odpowiednie działanie.

Uwaga! Lepiej nie przesadzać roślin w momencie kwitnienia lub owocowania, gdyż roślina może zrzucić kwiaty/owoce.

Czy kwiaty trzeba przesadzać co roku?

To zależy, ale w większości przypadków przesadzanie co roku jest błędem. Przesadzamy roślinę, gdy podłoże, w którym rośnie, jest już jałowe (pozbawione substancji odżywczych) – następuje to zazwyczaj po 2–3 latach od poprzedniej zmiany ziemi. Odstępstwem od tej reguły są rośliny młode i szybkorosnące, które zużywają cenne składniki z podłoża szybciej – w ich przypadku może zachodzić konieczność przesadzania co roku.

Warto wiedzieć, że roślina też sama podpowiada nam, kiedy chce być przesadzona. Wystarczy spojrzeć w jej bryłę korzeniową – zbita i upchana w doniczce oznacza potrzebę przesadzenia. Podobnie jest, jeśli korzenie rośliny wyrastają przez otwory w dnie doniczki lub wystają ponad jej krawędź.

Jak przesadzać rośliny bardzo duże lub te, które mają wiele lat?

Takich roślin lepiej nie wyciągać z doniczki, jeśli nie wymaga tego stan bryły korzeniowej. Lepszym rozwiązaniem w ich przypadku jest zebranie wierzchniej warstwy podłoża i położenie nowej.

Koniecznie przejrzyj korzenie!

Podczas przesadzania kwiatów koniecznie rozplącz skręcone korzenie i przytnij te, które są zbyt długie. Pamiętaj też o usunięciu suchych oraz tych, które gniją. Nie obawiaj się – ten zabieg pobudzi roślinę do wytwarzania nowych korzeni.

Jaką doniczkę wybrać?

Zdecydowanie zalecamy przesadzanie kwiatów do doniczek z otworami w dnie. Dzięki temu nadmiar wody będzie z nich wypływać. Warto też wybrać doniczkę większą od poprzedniej o około 4 cm (w przypadku mniejszych roślin większą o 2 cm). Jeśli przesadzamy dużą roślinę, to warto zapewnić jej doniczkę większą nawet o 10 cm – dzięki temu następnej wiosny nie będziemy musieli ponownie przesadzać tej rośliny.

Jaką ziemię wybrać?

Wiosenne przesadzanie roślin najlepiej jest wcześniej zaplanować, aby mieć czas na zakup odpowiedniej ziemi i doniczek. W sklepach ogrodniczych i marketach znajdziemy ziemię uniwersalną, która jest wystarczająca dla mniej wymagających roślin. Warto jednak zaopatrzyć się w podłoża przeznaczone dla konkretnych roślin. Wybór jest naprawdę spory, bez problemu odnajdziemy ziemię np. dla roślin kwaśnolubnych, kaktusów i sukulentów czy storczyków. Podłoże dla danej rośliny jest przygotowane tak, by zapewnić dopasowane dla niej składniki odżywcze i odpowiednią przepuszczalność. Rośliny posadzone w takim podłożu lepiej rosną i rzadziej chorują.

Pamiętaj, domowa uprawa kwiatów ma dostarczać radości i redukować stres. Przesadzaj z przyjemnością!

Zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*