Zakładamy trawnik z rolki krok po kroku

Zakładamy trawnik z rolki krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzysz o tym, by trawa w Twoim ogrodzie wyglądała zdrowo i była bujna? Zastanawiasz się, jak założyć piękny trawnik i jak się do tego zabrać? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, jak założyć trawnik krok po kroku.

Najlepszy czas na zakładanie trawnika – kiedy?

Zanim zdecydujesz się na zakładanie trawnika, koniecznie przekonaj się, czy jest to dobra pora na tego typu prace w ogrodzie. Murawę najlepiej zakładać w sezonie wiosennym w kwietniu i maju. Doskonale sprawdza się również pora jesienna, czyli sierpień i wrzesień. 

Czemu właśnie ten okres? Jest to czas w roku, kiedy gleba jest dobrze nawodniona, a co więcej, pojawia się bardzo małe ryzyko występowania przymrozków. To najlepsza pora, w której trawa będzie dobrze się ukorzeniać, a nawodnienie darni będzie prawidłowe. Warto wiedzieć, że w innych miesiącach letnich pojawić się mogą bardzo upalne dni, przez co konieczne będzie częste podlewanie trawnika.

Podłoże pod trawnik – jak je przygotować?

Wydawać się może, że przygotowanie gleby pod trawnik wcale nie jest trudne. Wiele osób zaniedbuje ten etap sadzenia, przez co w sezonie pojawia się problem z chwastami, a rozłożony zielony dywan nie jest równy. Konieczne jest więc dokładne przekopanie ziemi na podwórku  i usunięcie wszystkich kamieni i chwastów.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że trawa najlepiej przyjmuje się i rozwija w glebie suchej i próchniczej. Zanim więc przejdziesz do jej rozkładania sprawdź, jaka ziemia znajduje się na Twoim podwórku. Jeśli jest za lekka i piaszczysta, warto dodać do niej kompostu, który można bez trudu kupić w sklepie ogrodniczym. Jeśli natomiast jest gliniasta, to najlepiej dodać piasku.

Jak wybrać najlepsze nasiona na trawnik?

Chcesz założyć trawnik na swoim podwórku, ale zastanawiasz się, jaki rodzaj trawy wybrać? Po jego założeniu chcesz cieszyć się efektem, który będzie widoczny nawet po wielu latach? W takim razie zdecyduj się na trawę zagęszczoną sportową lub trawę zagęszczoną uniwersalną. 

>> Zobacz też: Co można kompostować?

Warto zwrócić uwagę na jakość nasion, z którego stworzony jest trawnik do położenia, ponieważ będzie to wpływać na jego trwałość i rozwój. W tym przypadku lepiej nie oszczędzać, ponieważ zbyt tani produkt może okazać się nietrwały i chory, przez co w kolejnym sezonie konieczna będzie jego wymiana. Zdecyduj się na trawnik pochodzący od pewnych dostawców, u których bez problemu dowiesz się, z czego została zasiana trawa.

Jak prawidłowo rozkładać dywan trawy?

Zastanawiasz się, jak rozkładać zielony dywan z trawy? Jeśli podłoże jest do tego dobrze przygotowanie, nie jest to trudne zadanie. Należy powoli, dbając o równość, rozkładać poszczególne rolki. Wszystkie kawałki trawy powinny do siebie przylegać, by nie pojawił się problem z chwastami.

Dodatkowo do rozkładania trawnika można wykupić specjalne urządzenia, dzięki którym dywan z naturalnej trawy będzie położony prosto i doskonale przylgnie do gleby. Zadanie to nie powinno być wymagające i trudne. Zazwyczaj nie jest potrzebna pomoc specjalistów, a rozłożenie całości powinno zająć nie więcej niż kilka godzin.

Dbanie o młody trawnik – o czym nie można zapomnieć?

Kiedy trawnik jest już rozłożony, nie można zapomnieć o jego prawidłowej pielęgnacji. Zależy Ci przecież, by wyglądał doskonale i utrzymał się przez wiele lat. Jeśli tak, to często go podlewaj i koś, by źdźbła trawy szybko się rozwijały i prawidłowo rosły. Dodatkowo przydatne może okazać się nawożenie, dzięki któremu roślina będzie zdrowa i bujna. To również poprawi jej odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i atmosferycznych.

Okazuje się, że rozkładanie trawnika to nie tylko nałożenie roli trawy na ziemię. To również dokładne przygotowanie i wybranie odpowiedniego czasu na prace w ogrodzie. Kierując się wyżej wymienionymi zasadami możesz mieć pewność, że Twój trawnik będzie rósł zdrowo i będzie Ci służył przez wiele sezonów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*