Pomysły na ekologiczne zapakowanie prezentu – użyj tego, co masz w domu!

Pomysły na ekologiczne zapakowanie prezentu – użyj tego, co masz w domu!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W 2018 roku światowy rynek ozdobnych papierów do pakowania oszacowano na 15 miliardów dolarów. Jednak opakowania to nie tylko estetyczne i ładne upominki, ale przede wszystkim góry odpadów.

W samej Kanadzie co roku wyrzuca się 540 000 ton opakowań i torebek prezentowych – tyle samo, ile waży na przykład 1 200 000 niedźwiedzi polarnych. Dodatkowo rolki papieru zwykle owinięte są folią i to generuje dodatkowe śmieci. Pomimo słowa „papier” w nazwie, większość z nich nie jest poddawana recyklingowi, ponieważ zwykle pokryta jest cienką warstwą tworzywa sztucznego. Dlatego najlepszym opakowaniem jest brak opakowania, ale jeśli już musisz zapakować w coś prezent, zrób to kreatywnie i ekologicznie. Oto kilka pomysłów.

Szklane słoiki

W naszych kuchniach często są puste szklane słoiki po różnych produktach. Możesz wykorzystać je do zapakowania prezentów w oryginalny sposób. Włóż do słoika drobny prezent – na przykład kartę podarunkową, kolczyki, domowej roboty ciasteczka i in. Do środka, w zależności od okazji, możesz dodać gałązki choinki, kwiaty, drobne kamyczki czy wełnę drzewną. Górę słoika przykryj ładną tkaniną i zwiąż wstążką lub sznurkiem jutowym.

Słoiki to świetne opakowania wielokrotnego użytku. Po wypakowaniu prezentu można z nich dowolnie korzystać, np. do przechowywania produktów sypkich lub osobistych drobiazgów.

Papier do pieczenia lub gazety

Papier do pieczenia jest przyjemny w dotyku i bardzo minimalistycznych. Zawsze możesz ozdobić go odręcznymi rysunkami lub napisać na nim miłą wiadomość. Świetną ozdobą będzie także sznurek jutowy z jakimś drobiazgiem – szyszką, suszonym plasterkiem pomarańczy, materiałową lub drewnianą zawieszką.

Jeśli masz w domu makulaturę, nie spiesz się z jej wyrzuceniem. To również może być dobry pomysł na zapakowanie prezentu. W tej roli najlepiej sprawdzają się czarno-białe gazety oraz kartki ze starych książek. Makulatury możesz też użyć do wypełnienia pudełka i zabezpieczenia prezentu.

Tkaniny

W przypadku tkanin sięgaj po ekologiczne warianty takie jak len i bawełna. Możesz też użyć serwetek, szmatek i chust, które masz w domu, a których nie będziesz już używać. W tkaninę możesz zawinąć twardszy prezent lub pudełko albo uszyć z niej uroczy woreczek.

Dobrym sposobem na zapakowanie podarunku jest płócienna torba – to poniekąd prezent w prezencie. Ekotorba jest uniwersalna i wytrzymała, więc na pewno obdarowana osoba znajdzie dla niej zastosowanie.

AuroreLEBECQ/pixabay.com

Chusta furoshiki

Chusty furoshiki to kwadratowy kawałek materiału, który w dawnej Japonii wykorzystywano do przewożenia cennych towarów. Zainspiruj się więc Krajem Kwitnącej Wiśni i zapakuj prezent w piękna chustę, którą można wykorzystać wielokrotnie, np. związać nią włosy lub zawinąć w nią pudełko ze śniadaniem.

Pudełka

Pudełka to coś, co każdy z nas na pewno ma w domu. Możesz wykorzystać czysty karton po dowolnym produkcie – butach, sprzęcie elektronicznym czy kosmetykach. Z wierzchu wystarczy go zamalować lub okleić papierem/gazetami. Doskonałym opakowanie na prezent będą też pudełka stalowe i drewniane. Bez trudu można później znaleźć dla nich inne zastosowanie w domu lub zapakować w nie kolejny prezent.

Jeśli w domu nie masz nic, co nada się do pakowania, lepiej kupić coś, co można poddać recyklingowi lub ponownie użyć. Najważniejsze jest, aby unikać plastiku, cekinów i brokatu. Z nimi recykling opakowań będzie trudniejszy lub nawet niemożliwy.

KRiemer/pixabay.com

Zdj. główne: k-e-k-u-l-é/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*