Dobrze zaplanowane oświetlenie sypialni

Dobrze zaplanowane oświetlenie sypialni
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie jest bardzo istotne. Odpowiada ono za komfort w danym pomieszczeniu. Niektóre pokoje są mocno oświetlone przez światło słoneczne, w innych natomiast wymagane są małe lampki dające dużo światła, aby nie męczyć oczu przy pracy. Warto zatem poznać zasady właściwego rozplanowania oświetlenia. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak powinien wyglądać projekt oświetlenia?

Przygotowanie projektu oświetlenia powinno się odbyć, zanim rozpoczniemy prace wykończeniowe. Pozwoli to dobrać właściwe miejsca do zamontowania punktów świetlnych. Wraz z projektem oświetlenia dobrze jest przygotować także projekt wnętrz, pomoże to nam od razu wybrać artykuły oświetleniowe oraz ich rozmieszczenie.

Wybierz rodzaj światła

Oświetlenie dzieli się na 3 głównej rodzaje. Wszystko zależy od roli, jaką pełni oraz jego ustawienia. Wyróżnić można:

  • oświetlenie dekoracyjne – ma ono na celu urozmaicenie wyglądu wnętrza. Uwydatnia jego konkretne elementy. Może też dodatkowo pełnić funkcję praktyczną, np. oświetlać obraz;
  • oświetlenie ogólne – jego rolą jest po prostu oświetlenie pomieszczenia. Zazwyczaj jest ono montowane na środku sufitu. Jeśli pomieszczenie jest większe, punktów oświetleniowych jest więcej;
  • oświetlenie robocze – ma swoją konkretną funkcję. Oświetla lustro, kuchnię, biurko lub stół w jadalni.
sypialnia
Photo by Steve Buissinne from Pixabay.com

Barwa światła

Producenci oferują różne odcienie światła, od ciepłego po chłodne. Podawane są one w Kelvinach (K). Wybór właściwej barwy ma duże znaczenie.

  • Barwa ciepła biała – to oznaczenia poniżej 3300 K, daje żółtawy odcień podobny do świeczki.
  • Barwa chłodna biała – oznakowana wartościami powyżej 5300 K. Oświetla pomieszczenie barwą o niebieskawym odcieniu.
  • Barwa neutralna biała – mieści się w wartościach od 4000 K do 5000 K. Jest najbardziej neutralna i sprawdzi się w wielu miejscach.

Oświetlenie sypialni

Po poznaniu wszystkich możliwych rodzajów oświetlenia warto dostosować je do konkretnego pomieszczenia. Sypialnia jest miejscem, w którym najlepiej sprawdzi się żarówka dająca ciepłe, przyjemne światło. Dobrze wyglądać będą kinkiety, które pozwolą na punktowe oświetlenie pomieszczenia. Nadadzą mu także przytulności. Poza punktami oświetleniowymi, które umieszczone będą na ścianach, można dołożyć plafon w centralnym punkcie sufitu.

Kolejną kwestią jest oświetlenie przy łóżku. Sypialnia dla pary powinna mieć po bokach łóżka dwie lampki, które pozwolą na indywidualne dostosowanie oświetlenia. Dobrze, gdy żarówki w tym miejscu mają neutralną barwę. Często czytamy w łóżku, a taka barwa światła nie zmęczy oczu. Wiele firm meblarskich ma w swojej ofercie zagłówki, w których zamontowane są światła LED. Mają one przyjemną barwę i mogą zastąpić lampki nocne.

Natomiast w sypialni dziecka warto zamontować 3 punkty oświetleniowe. Jeden w centralnym punkcie pokoju, o neutralnej barwie. Drugi na biurku – warto postawić na oświetlenie robocze, bowiem to właśnie w tym miejscu odrabiane będą lekcje.

Oraz trzecie np. wiszącą lampkę nocną w ciekawym kształcie lub projektor.

Dodatkowo wszystko można zgrać przy użyciu jednego systemu – smart home. Pozwala on na załączenie czujników ruchu, które włączają światło w odpowiednich momentach. Można też dostosować natężenie światła do atmosfery.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez VELT (@veltlamps)

Praktyczne porady oświetleniowe

  • Aby ułatwić drogę np. w budynku, na placu zabaw, klatce schodowej, warto postawić na czujniki ruchu. Będą one automatycznie włączać wybrane punkty świetlne.
  • Mała lampa z oryginalnym, futurystycznym kloszem umieszczona na komodzie lub parapecie nada intymny klimat wnętrzu.
  • Aktualnie bardzo modne są żyrandole nisko zawieszone nad stołem w jadalni. Warto postawić na taki model.
  • Aby poprawić komfort oczu, powinno się umieścić dodatkowe oświetlenie za ekranem TV lub komputerem.
  • Ciekawym rozwiązaniem są różne kompozycje ledowe, którymi sterować można przy użyciu pilota.

>> Zobacz też: Inteligentne żarówki. Jak to działa?

Samodzielne przygotowanie oświetlenia w sypialni oraz w pozostałych pomieszczeniach nie jest skomplikowane. Wymaga jedynie znajomości podstawowych zasad, a co do aspektów aranżacyjnych powinny być one dobrane pod konkretny gust.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*